Travel Partner

CIĄŻA A PODRÓŻE

 

Ciąża to czas, kiedy kobiety dbają o siebie bardziej niż zwykle. Podróżowanie w tym okresiespotyka się często ze sprzecznymi opiniami ... poszukujemy rady lekarza, aby upewnić się, że bezpiecznie możemy pojechać na zasłużony wypoczynek. Chociaż sama ciąża nie oznacza, że kobieta nie może podróżować, to jednak powinna pamiętać o zastosowaniu pewnych dodatkowych środków ostrożności, które zapewnią bezpieczeństwo i komfort psychiczny jej, rodzinie i maleństwu.

Większość kobiet nie będzie odczuwała w podróży większego dyskomfortu niż zwykle w tym szczególnym dla siebie okresie. Musimy jednak pamiętać, że nigdy nie możemy mieć 100% gwarancji, że nic się nie wydarzy. W zależności od wybranej przez nas destynacji opieka medyczna może być bardzo droga lub też niewystarczająca. Przed wyjazdem musimy więc zorientować się jaka jest na miejscu dostępność do wykwalifikowanej pomocy medycznej oraz czy nasze ubezpieczenie pokryje ewentualne koszty.

 

CHOROBY I SZCZEPIENIA

Niektóre choroby spotykane za granicą mogą być większym niż zazwyczaj zagrożeniem dla zdrowia i życia zarówno kobiety jak i dziecka. Warto więc zawsze zasięgnąć porady specjalisty odnośnie zalecanych szczepień i chorób typowych dla odwiedzanych przez nas obszarów.

Jedną z takich chorób jest malaria, która może doprowadzić do poronień lub poważnych komplikacji. Najlepiej unikać podcza ciąży wyjazdów do krajów z bezpośrednim zagrożeniem malarycznym, jednak jeżeli jest to nieuniknione należy zabezpieczyć się przyjmując odpowiednie lekarstwa. UWAGA!  Nie wszystkie lekarstwa dostępne na Polskim rynku nadają się dla kobiet ciężarnych. Tych dostępnych na zachodzie powinno się używać tylko w 2 i 3 trymestrze. Oczywiście nie należy zapominać o środkach odstraszających komary!

Generalnie zalecanych szczepień ochronnych dostępnych przed podróżą powinno się w ciąży unikać ze względu na zwiększone zagrożenie niekorzystnego wplywu na rozwijający się płód.

Jeżeli do wjazdu wymagana jest książeczka z aktuanym szczepieniem przeciwko żółtej febrze, można zdobyć pozwolenie na wjazd do takiego kraju. Należy jednak zdobyć go przed wyjazdem z Polski. Jeżeli nie możemy uniknąć przyjęcia takiego szczepienia najbezpieczniej jest otrzymać je w 2 lub 3 trymestrze.

 

PRZELOTY

Najwięcej mitów dotyczących ciąży powstało właśnie w związku z podróżami samolotem. Większość badań przeprowadzana była na stewardesach, wśród któych zdarzały się powikłania lub poronienia ze względu na zbyt dużą ilość przepracowanych godzin. Przyjmuje się, że najbezpieczniejszym okresem do podróży lotniczych jest 18-24 tydz. Linie lotnicze zwykle zezwalają na przelot kobietom ciężarnym tylko do 36 tygodnia, jednak po 28 tyg. należy posiadać przy sobie pismo od lekarza zaświadczające, że ciąża przebiega normalnie. Zawsze należy jednak sprawdzić jaką politykę mają poszczególni przewoźnicy, gdyż każda linia stosuje się do własnych przepisów.

Planując podróż samolotem należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jej długość. Poniżej podajemy parę wytycznych, do których warto się zastosować wybierając się w podróż lotniczą:

 • uzgodnij z lekarzem, czy bezpiecznie możesz lecieć na wakacje.

Własny lekarz najlepiej orientuje się w przebiegu ciąży. Po przekroczeniu 36 tygodnia wiele linii lotniczych nie przyjmie ciężarnej kobiety na pokład obawiając się przedwczesnego porodu.

 • najlepiej podróżować w 2 trymestrze.

Jest to wygodniejsze, ze względu na niewielkie jeszcze zmiany w wyglądzie fizycznym. Zmniejsza się również prawdopodobieństwo poronienia lub przedwczesnego porodu.

 • unikaj dalekich lotów
 • pomyśl wcześniej i zorganizuj wszelkie aspekty, które sprawią że podróż będzie dla Ciebie wygodniejsza. Poproś o miejsce w rzędzie z większą przestrzenią na nogi, zadbaj o stały dostęp do wody, zaplanuj przerwy w siedzenu na krótkie spacery.

Latanie samo w sobie nie powinno zakłócić przebiegu zdrowej ciąży, jednak zawsze należy porozmawiać z lekarzem, przed rozpoczęciem podróży. Na lotniskach możemy śmiało korzystać z toalet dla niepenosprawnych, a jeżeli nie czujemy się na siłach aby w szybkim tempie przemieszczać się po lotnisku przyjdźmy odpowiednio wcześniej. Kobiety ciężarne, podobnie jak rodziny z dziećmi oraz osoby niepełnosprawne mają zapewnione pierwszeństwo w odprawie bagażowej, przechodzeniu przez odprawę bezpieczeństwa oraz przy wejściu do samolotu.

Oczywiście pamiętajmy, że nie każda ciężarna kobieta może i powinna latać. Przeciwwskazaniem jest niedokrwistość, zakrzepowe zapalenie żył (wcześniej przebyte) i problemy z łożyskiem. Dzisiejsze samoloty są tak nowoczesne, że eliminują przeciążenia ciśnień niekorzystnych dla płodu, którymi kiedyś straszono kobiety w ciąży.

Poniżej wybrane linie lotnicze oraz ich przepisy odnośnie transportu kobiet ciężarnych:

 • Easy Jet

Kobiety w ciąży do 27 tygodnia włącznie mogą podróżować bez zaświadczenia lekarskiego. Kobiety w ciąży miedzy 28 a 35 tygodniem włącznie powinny posiadać zaświadczenie wydane przez lekarza lub położną potwierdzające, że stan zaawansowania ciąży zezwala na odbycie podróży samolotem. Zaświadczenie musi być datowane nie wcześniej niż 5 dni przed datą wylotu. Kobiety w 36 tygodniu i po 36 tygodniu ciąży nie mogą odbywać podróży samolotem i dlatego każda podróż powrotna musi zakończyć sie przed 36 tygodniem ciąży.

 • Wizz Air
Te linie nie pozwalają na przelot swoimi samolotami kobietom po 34 tygodniu ciąży. Przewoźnik nie ponosi odpowiedzialności za problemy zdrowotne kobiet ciężarnych powyżej 34 tygodnia ciąży i/lub ich nienarodzonych dzieci w czasie lub wskutek przewozu lotniczego. Wizz Air stanowczo zaleca, aby kobiety ciężarne powyżej 28 tygodnia ciąży zasięgnęły porady lekarskiej odnośnie możliwości podróży lotniczej. Przewoźnik może żądać okazania zaświadczenia lekarskiego w trybie przewidzianym w pkt. 7.3.3 zasad regulaminu linii lotniczych Wizz Air.
 • Ryanair
W przypadku ciąży pojedynczej bez powikłań dozwolone jest podróżowanie liniami Ryanair do 36 tygodnia ciąży, a w przypadku ciąży mnogiej - do 32 tygodnia. Od kobiet powyżej 28 tygodnia ciąży wymagane jest przedstawienie zaświadczenia od ginekologa, potwierdzające, że ciąża przebiega bez powikłań oraz kiedy wypada przewidywana data porodu. W zaświadczeniu lekarz powinien napisać, że stan zdrowia kobiety jest dobry. Powinien też wyrazić swoją zgodę na podróż kobiety samolotem oraz potwierdzić, że nie ma co do tego żadnych przeciwwskazań.
 • Norwegian Air

W Norwegian lot może się odbyć do 4 tygodni przed zaplanowanym porodem. Jeśli przelot na danej trasie nie będzie dłuższy niż 4 godziny, na pokład mogą również zostać wpuszczone ciężarne pasażerki, których poród zaplanowany jest do 2 tygodni od daty wylotu. Tak jak w poprzednich przypadkach należy zaopatrzyć się także w zaświadczenie lekarskie potwierdzający bezproblemowy przebieg ciąży i pozytywną opinie lekarza prowadzącego.

 • Aer Lingus

Kobiety w ciąży mogą podróżować bez zaświadczeń lekarskich do 28 tygodnia. Od 28 do 33 tygodnia włącznie muszą posiadać specjalne zaświadczenie lekarskie wystawione przez ginekologa, a powyżej 34 tygodnia podróż w liniach lotniczych Aerlingus nie jest możliwa.

 • Air Berlin

Do 4 tygodni przed wyliczonym terminem porodu Air Berlin przewozi kobiety ciężarne bez zaświadczenia dotyczących przeciwwskazań związanych z podróżą samolotem. Linie mogą zażądać przedłożenia książeczki zdrowia ciężarnej lub zaświadczenia lekarskiego, z którego wynika, że nie upłynął jeszcze 35 tydzień ciąży. Od 4 tygodni przed wyliczonym terminem porodu w liniach Air Berlin wykluczony jest przewóz kobiet ciężarnych.

 • Germanwings

W Germanwings kobiety w ciąży mogą podróżować na pokładzie samolotów do zakończonego 36 tygodnia ciąży, pod warunkiem przedstawienia zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego zaawansowanie ciąży. Ten limit czasowy nie może zostać przekroczony podczas lotu powrotnego.

 • PLL Lot

W liniach lotniczych LOT od momentu, gdy ciąża staje się widoczna, aż do 36 tygodnia włącznie, pasażerka powinna posiadać zaświadczenie lekarskie, które będzie zezwalało na przelot. Powyżej 36 tygodnia pasażerka jest zobowiązana posiadać ze sobą specjalny formularz „MEDA” , który wypełnia lekarz prowadzący ciążę.

 • Lufthansa

Loty za wyjątkiem podróży do Kanady:

Kobiety będące w ciąży bez żadnych komplikacji mogą podróżować rejsami Lufthansy do 36 tygodnia ciąży lub do około 4 tygodnia przed przewidzianym terminem porodu, bez żadnego zaświadczenia lekarskiego.

Loty do Kanady:

Podróżując samolotem po 28 tygodniu ciąży kobiety powinny posiadać przy sobie aktualne zaświadczenie wystawione przez lekarza, potwierdzające, że ciąża jest niezagrożona oraz podające przewidywany termin porodu. Lekarz powinien również zastrzec w zaświadczeniu, że stan zdrowia ciężarnej zezwala jej na podróż samolotem. Po 36 tygodniu ciąży kobiety wybierające się w podróż samolotem muszą przedstawić zaświadczenie od lekarza, wystawione na 72 godziny przed planowym czasem odlotu. W zaświadczeniu tym lekarz musi podać, iż zbadał pacjentkę i nie stwierdził żadnych przeciwwskazań do planowanej podróży samolotem, a także musi podać przewidywany termin porodu.

 • British Airways

Kobiety będące w ciąży bez żadnych komplikacji mogą podróżować do 36 tygodnia ciąży, jeśli jest to ciąża pojedyncza lub do 32 tygodnia, jeśli jest to ciąża mnoga. Od 28 tygodnia przed przewidzianym terminem porodu, linie proszą o zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do podróży.

 • Air France

Kobiety w ciąży do końca 8 miesiąca mogą podróżować bez specjalnych zaświadczeń. Od rozpoczęcia 9 miesiąca ciąży pasażerka musi posiadać specjalne zaświadczenie wydawane przez linie Air France, które wypełnia lekarz prowadzący.

 • United Airlines

Kobiety będące w ciąży mogą podróżować do rozpoczęcia 9 miesiąca bez zaświadczeń lekarskich. Od 9 miesiąca muszą  ze sobą posiadać specjalne zaświadczenie wydane przez lekarza ginekologa prowadzącego ciążę, które należy pobrać od United Airlines.

 

PODRÓŻ SAMOCHODEM

Jeżeli zamiast przelotu zdecydujemy się na podróż samochodem również musimy pamiętać, że podróż taka może być dla ciężarnej kobiety męcząca i niewygodna. Ubezpieczenia turystyczne, bez względu na wybrany środek transportu będą nas tak samo obejmowały. Długotrwałą podróż samochodem może być równie niebezpieczna jak długotrwały przelot.

Kobiety ciężarne powinny przetrzegać zapinania pasów w samochodzie, jednak należy pamiętać aby umieszczać je poniżej brzucha, nawet jeżeli ciąża nie jest jeszcze widoczna.

Warto zaplanować sobie krótkie przerwy podczas jazdy, nie tylko na skorzystanie z toalety, ale również dla rozruszania krążenia. Podobne rezultaty dają krótkie spacery na pokladzie samolotu.

  

DOBRE RADY EKSPERTÓW

 1. Ubierz się w warstwy oraz wygodne buty na płaskiej podeszwie. Kobieta ciężarna jest bardziej podatna na zmiany temperatur,  a lotniska zwykle wyposażone są w mocną klimatyzację. Buty na płaskiej podeszwie są nie tylko wygodne i nie przemęczą nóg, ale pozwolą nam na przejscie kontroli bezpieczeństwa bez potrzeby ściągania obuwia.

 2. Pij co najmniej 1 litr wody co 2-3 godziny podczas lotu.  Powietrze w kabinie samolotu sprawia, że łatwo o odwodnienie organizmu.

 3. Bez względu na rodzaj pojazdu zorganizuj sobie krótkie spacery dla pobudzenia krążenia.

 4. Będąc zmuszonym do siedzenia dłuższej ilości godzin niż zwykle zadbaj o małą poduszkę do podłożenia pod plecy.

 5. Na czas podróży zawsze miej pod ręką coś do przekąszenia. Przekąski dostępne na lotniskach czy stacjach benzynowych niezbyt wiele mają wspólnego ze zdrowym odżywianiem.

 6. Po przylocie/przyjeździe na miejsce daj sobie trochę czasu na przywyknięcie do nowych temperatur. Pamiętaj też, że nagłe zmiany temperatur niezbyt korzystnie działają na ciążę. Warto więc przemyśleć wskakiwanie do zimnego basenu po kilkugodzinnym wygrzewaniu się w słońcu.

 7. Unikaj lokalnej wody. Pij tylko wodę butelkowaną. Rada ta jest oczywista w tropikach, jednak stosuj ją również w Europie, udając się nawet na wyjazd weekendowy.

 8. Zawsze miej ze sobą kopię ostatniego badania lekarskiego - tak na wszelki wypadek.

 
 
UBEZPIECZNIE
Planując podróż zagranicę, nawet najkrótszą, zawsze warto pomyśleć o ubezpieczeniu. Korzystanie z opieki medycznej bez ubezpieczenia jest drogie. A przecież kobieta ciężarna w każdej chwili może potrzebować pomocy lekarza.
 
Podstawowym zabezpieczeniem, niezbędnym przy zagranicznym wyjeździe, jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (w skrócie EKUZ), którą oferuje Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Karta wydawana jest za darmo. Jest ważna na terenie krajów członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii. Są to: Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy. Karta daje prawo do korzystania z opieki medycznej danego kraju na takich samych zasadach, jakie obowiązują jego obywateli. Kobiety w ciąży mają zapewniony dostęp do wszystkich niezbędnych świadczeń związanych z porodem i okresem połogu. Prawo do otrzymania karty mają wszyscy, którzy są ubezpieczeni w NFZ oraz członkowie ich rodzin. Każda osoba musi mieć własną kartę. Karta dla turystów wystawiana jest na dwa miesiące.
 
Uwaga!
 • Nie ma na tej liście Chorwacji.
 • Pamiętać trzeba, że EKUZ nie daje prawa do transportu medycznego w kraju, w którym się coś złego przydarzy ani transportu do Polski. Do tego i do kosztów związanych z nieszczęśliwymi wypadkami potrzebne jest dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne.
 
Większość ubezpieczycieli prywatnych ubezpiecza kobiety do 32. tygodnia ciąży i oferuje jedną wizytę lekarską z transportem do szpitala oraz zwraca do 100 Euro za usługi medyczne związane z problemami z ciążą.
 
Sporo firm obejmuje swoim ubezpieczeniem przedwczesny poród lub zabieg usunięcia ciąży, jeśli konieczne jest ratowanie zdrowia lub życia matki, ale jednocześnie te polisy nie obejmują żadnych innych niespodziewanych powikłań.
 
Tylko u jednego z ubezpieczycieli w Polsce można wykupić polisę, które zapewnia pomoc lekarską i prowadzenie ciąży do 36. tygodnia. Jednak w przypadku bliźniaków lub ciąży po leczeniu niepłodności (czyli ciąż tzw. wysokiego ryzyka) ubezpieczenie to ogranicza zagraniczną opiekę medyczną do 18. tygodnia.
 
Uwaga!
 
Żadne towarzystwo ubezpieczeń nie zrekompensuje wydatków, jeśli przed wyjazdem istniały medyczne przeciwwskazania do odbycia podróży. Nie ma też co liczyć na to, że kobieta dostanie pieniądze na poród, który odbył się w planowanym terminie. Tego nie uwzględnia żaden ubezpieczyciel! Najważniejsze aby uważnie zapoznać się z warunkami ubezpieczenia!


Ciąża nie jest stanem, w którym musicie rezygnować z wyjazdów z przyczyn innych niż przeciwwskazania zdrowotne. Oczywiście zmiana klimatu, trybu życia czy stres związany z podróżą mogą wpłynąć na Wasze samopoczucie bądź zdrowie. Dlatego warto zawczasu pomyśleć o ochronie adekwatnej do aktualnych potrzeb.

 

 

Polub Nas na facebook'u...w ten sposób dowiesz się kiedy uruchomimy kolejny z naszych poradników ... dostarczymy również najnowszych ciekawostek z dziedziny podróżowania

... gwarantujemy ZERO SPAMU

Zapisz się do Newslettera
I bądź na bieżąco z naszymi ofertami!

OTRZMYWANIE INFORMACJI: Administratorem danych osobowych jest Travel Partner Alicja Kafarska,ul.J.H.Dąbrowskiego 67, 60-523 Poznań. Dane będą przetwarzane w celu i zakresie określonym w klauzuli zgody oraz w celu świadczenia usługi newsletter, a także w celu marketingu bezpośredniego własnych usług Travel Partner Alicja Kafarska. Podanie danych jest dobrowolne. Podającemu dane przystępuje prawo dostępu i poprawienia ich treści. PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH: Administratorem danych osobowych jest Travel Partner Alicja Kafarska,ul.J.H.Dąbrowskiego 67, 60-523 Poznań. Dane będą przetwarzane w celu i zakresie określonym w klauzuli zgody oraz w celu świadczenia usługi newsletter, a także w celu marketingu bezpośredniego własnych usług Travel Partner Alicja Kafarska. Podanie danych jest dobrowolne. Podającemu dane przystępuje prawo dostępu i poprawienia ich treści.
Bezpieczne biuro

PARTNERZY