Travel Partner

ZWIERZĘTA PODRÓŻUJĄ

 

Koniec z zastanawianiem się gdzie zostawić naszego ulubieńca na czas wakacji! Przy odpowiednich przygotowaniach podróżowanie może być przyjemnością, tak więc poniżej dostarczmy kilku informacji oraz wskazówek na co zwrócić uwagę wybierając się na wakacje ze zwierzętami.

 

PRZEPISY

Obecnie z zabraniem ze sobą zwierzęcia domowego w podróż do innego kraju UE nie wiążą się większe trudności. W większości krajów obowiązują zharmonizowane przepisy UE dotyczące kotów, psów i fretek. Należy jednak upewnić się, że zwierzę posiada:

  • ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie
  • elektroniczny transponder (chip) lub czytelny tatuaż
  • paszport zwierzęcia domowego, który może wydać Państwa weterynarz - ista lekarzy uprawnionych do wydawania paszportu dla zwierzęcia znajduje się na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.

W przypadku wjazdu na terytorium Irlandii, Malty, Szwecji lub Wielkiej Brytanii wymagane jest dodatkowe badanie potwierdzające skuteczność szczepienia przeciwko wściekliźnie. Potrzebne mogą być również zaświadczenia o leczeniu przeciwkleszczowym oraz przeciw tasiemcowi bąblowcowemu. Psy muszą dodatkowo przejść profilaktykę przeciwko tasiemcom (Echinococcus multilocularis), która musi być przeprowadzona w okresie nie dłuższym niż 120 godzin, i nie krótszym niż 24 godziny przed planowaną datą podróży.   Udając się do tych Państw warto rozpocząć przygotowania do przewiezienia zwierzęcia dużo wcześniej, gdyż załatwianie dokumentów zabiera często więcej czasu niż się nam wydaje.

Można korzystać z paszportu zwierzęcia domowego także w przypadku podróży do lub z jednego z krajów sąsiadujących z UE, którego przepisy dotyczące wścieklizny są zgodne ze przepisami UE. Dotyczy to Andory, Islandii, Liechtensteinu, Monako, Norwegii, San Marino, Szwajcarii i Państwa Watykańskiego.
 
Komisja Europejska zaleca, by przed każdą podróżą ze zwierzęciem domowym skonsultować się z weterynarzem i poinformować go o kraju, który jest celem podróży, oraz konkretnych okolicznościach danego wyjazdu.
 
Jeśli chodzi o zwierzęta inne niż koty, psy i fretki, w każdym kraju UE obowiązują przepisy krajowe. Weterynarz powinien poinformować nas jakie przepisy obowiązują w wybranej destynacji. Pamiętajmy jednak, iż zabierając psa na wakacje do kraju cechującego się wysokimi temperaturami możemy wyrządzić mu większą krzywdę, niż dwu-tygodniowy pobyt u rodziny czy w hotelu dla psów.
  
UWAGA!
Każdy kraj może indywidualnie ustalać warunki wwozu zwierząt na swoje terytorium, dlatego przed udaniem się w podróż warto zapoznać się z regulacjami danego państwa. Zazwyczaj takie informacje można znaleźć na stronach internetowych władz weterynaryjnych.

 

SAMOLOT

Planując podróż samolotem ze swoim zwierzęciem domowym, należy koniecznie omówić ten fakt z liniami lotniczymi przed zarezerwowaniem biletu! Linie lotnicze stosują różne zasady w zakresie podróżowania ze zwierzętami domowymi, ale z reguły będziemy poproszeni o:
  • umieszczenie zwierzęcia w bezpiecznym pudełku lub klatce podróżnej

  • przeprowadzenie wszystkich niezbędnych szczepień, uzyskanie potrzebnych zaświadczeń i pozwoleń na wjazd wymaganych w kraju docelowym

  • zapewnienie zwierzęciu wygodnych warunków, wystarczającej przestrzeni w klatce lub pudełku oraz odpowiedniej ilości karmy lub wody w trakcie podróży

Małe zwierzęta przewożone na pokładzie samolotu podróżują zawsze w specjalnym pojemniku, który wraz z zwierzęciem nie może przekraczać wagi 6 kg lub 8 kg (w zależności od linii lotniczej). Pojemnik musi być odpowiednio duży, tak aby zwierzę mogło się w nim swobodnie zmieścić, wstać, położyć się i obrócić. Pojemniki muszą być szczelnie zamknięte, tak aby zwierzę nie mogło wydostać się na zewnątrz, ale muszą zapewniać swobodną cyrkulację powietrza. Zazwyczaj linie lotnicze zezwalają na przewóz jednego zwierzęcia przez jednego pasażera. Pojemnika nie można umieszczać na fotelu pasażerskim, nawet jeśli pasażer wykupił dodatkowe miejsce siedzące. Pojemnik warto zakupić odpowiednio wcześnie przed wylotem i stopniowo przyzwyczajać zwierzę do przebywania w nim.

 
 
LINIE LOTNICZE, KTÓRYMI MOŻEMY PRZEWOZIĆ ZWIERZĘTA:
 
Tanie linie lotnicze
 
Ryanair, Wizz Air, easyJet
Nie zezwalają na przewóz żadnych zwierząt (psów, kotów, owadów, gadów i innych) za wyjątkiem psów przewodników.
 
Norwegian
Zezwalają na przewóz psów i kotów na lotach w obrębie krajów skandynawskich, ale jedynie za opłatą. Chęć przewiezienia zwierzęcia należy zgłosić podczas rezerwacji biletu lotniczego, dzwoniąc do Telefonicznego Centrum Obsługi eSKY.pl, najpóźniej na 48 h przed planowanym wylotem. Rezerwacji przelotu dla psa lub kota nie można dokonać za pośrednictwem strony internetowej. 
 
Germanwings
Zezwalają na przewóz psów i kotów. 
 
Aer Lingus
Zezwalają na przewóz zwierząt jedynie na lotach z Irlandii do USA (Nowy Jork, Boston, Orlando) i jedynie w transporcie cargo.
 
Air Berlin
Zezwalają na przewóz zwierząt (za wyjątkiem gadów) zarówno w kabinie pasażerskiej, jak i w luku bagażowym. Zamiar przewozu zwierzęcia należy zgłosić telefonicznie, podczas rezerwacji biletu lotniczego. 
 
W kabinie pasażerskiej przewożone są jedynie psy i koty o wadze do 6 kg (wraz z pojemnikiem). Zwierzęta powyżej 6 kg przewożone są w luku bagażowym.
 
OLT Express
Linie lotnicze zezwalają na przewóz małych psów i kotów na pokładzie samolotu oraz w luku bagażowym. Wykaz opłat można znaleźć w Regulaminie przewoźnika.    
 

Rejsowe linie lotnicze  

Większość rejsowych linii lotniczych zezwala na przewóz zwierząt (przede wszystkim psów i kotów). O chęci przewiezienia zwierzęcia należy poinformować linie lotnicze odpowiednio wcześniej, najlepiej już podczas rezerwacji biletu lotniczego. W tym celu prosimy o kontakt telefoniczny. Konsultanci naszego Telefonicznego Centrum Obsługi pomogą ustalić wysokość opłat oraz szczegółowe warunki przewozu zwierzęcia.
 

UWAGA!

Zmiany przepisów - Niedawne zmiany przepisów dotyczące  przemieszczania zwierząt domowych o charakterze niehandlowym w obrębie i do UE można znaleźć na: http://ec.europa.eu/food/animal/liveanimals/pets/petreport_en.htm

Pies przewodnik - Wszystkie linie lotnicze, zarówno tanie, jak i rejsowe zezwalają na podróż osób niepełnosprawnych, niewidomych czy niedowidzących z psem przewodnikiem. Pies przewodnik jest przewożony bezpłatnie.  Pasażer musi poinformować linie lotnicze odpowiednio wcześnie o podróży z takim psem, najlepiej podczas rezerwacji biletu lotniczego.  Pies przewodnik musi posiadać wszystkie niezbędne dokumenty. Niektóre linie lotnicze nie zezwalają na przewóz psów przewodników na określonych trasach – w celu zapoznania się z warunkami przewoźników należy skontaktować się z Telefonicznym Centrum Obsługi lub sprawdzić warunki przewozu w Regulaminie przewoźnika.
 
Zwierzęta niestandardowe - W przypadku przewozu rybek tropikalnych czy niestandardowych gatunków zwierząt warto poprosić weterynarza lub specjalistyczny sklep zoologiczny o pomoc w przygotowaniu zwierzęcia do drogi. Pamiętajmy jednak o międzynarodowych przepisach zakazu przewozu gatunków zagrożonych czy pod ochroną. Szczegółowe informacje znajdziecie w zakładce naszego blogu: TOWARY ZAKAZANE.
 
Karmienie - Zwierzę należy nakarmić nie więcej niż 5-6 godzin przed lotem. Wodę należy podać około 2 godzin przed podróżą.
 
Oznakowanie - Należy upewnić się, iż adresy, numery telefonów i dane osób odpowiedzialnych za zwierzę zarówno w miejscu nadania oraz w destynacji docelowej wypełnione są wyraźnie i czytelnie. Często wymagane jest rónież aby na obroży psa, kota czy fretki przyczepione były dane właściciela.
 
 
KOLEJ I AUTOBUSY

Podobnie jak w przypadku linii lotniczych nie każdy przewoźnik zezwala na przewożenie zwierząt bez odpowiednich dokumentów czy też zabezpieczeń. Przy rezerwacji podróży warto szczegółowo zorientować się czy przewoźnicy, z usług których chcemy skorzystać posiadają odpowiednie regulaminy wewnętrzne.

Praktycznie w każnym z tych środków transportu pobierana jest opłata za zwierzę według obowiązującego cennika.
 
 
KOSZTY
Koszty podróżowania ze zwierzęciem mogą różnić się w poszczególnych krajach i w zależności od środka transportu. Na pewno będą musieli Państwo pokryć koszty wydania przez weterynarza paszportu zwierzęcia domowego oraz ewentualnego niezbędnego leczenia.
 
Linie lotnicze stosują różne systemy opłat za przewóz zwierząt. W niektórych z nich trzeba będzie zapłacić tak, jak za „nadbagaż” (np. 20 euro za kilogram). Inne obciążą Państwa według zryczałtowanej stawki, np. 50 euro za podróż w jedną stronę.

 

HOTELE / MOTELE / DOMY WAKACYJNE

Pamiętajmy, aby podczas wyboru miejsca zamieszkania odpowiednio wcześniej zasięgnąć informacji odnośnie zakwaterowania zwierząt. Niektóre ośrodki wyrażają zgodę na pobyt zwierząt za dodatkową dopłatą. Inne kategorycznie zabraniają kwaterunku wszelkich zwierząt. Chęć "przemycenia" zwierzęcia (nawet najmniejszego) do  pokoju najczęściej wiąże się z wysokomi karami, wydaleniem z ośrodka lub sprawą w sądzie.

 

U CELU

Przyjeżdżając do celu swojej podróży pamiętajmy, że zwierzę musi podobnie jak człowiek zaadaptować się do nowych warunków. Musi poznać nowe mieszkanie, poznać "mieszkających" w okolicy ludzi oraz zwierzęta. Warto więc pamiętać o trzymaniu na smyczy czy w klatkach zwierząt, które zwykle przyzwyczajone są do swobodnego poruszania się w miejscu stałego zamieszkania. Może się zdażyć, że zwierzę ucieknie starając się odszukać "dom". Pamiętajmy rónież o odpowiednich woreczkach służących do sprzętania po naszych pupilach! Dobrze jest również zabrać dla pupila jego miski do wody i pokarmu czy posłanie.

 

 

Polub Nas na facebook'u...w ten sposób dowiesz się kiedy uruchomimy kolejny z naszych poradników ... dostarczymy również najnowszych ciekawostek z dziedziny podróżowania

... gwarantujemy ZERO SPAMU

Zapisz się do Newslettera
I bądź na bieżąco z naszymi ofertami!

OTRZMYWANIE INFORMACJI: Administratorem danych osobowych jest Travel Partner Alicja Kafarska,ul.J.H.Dąbrowskiego 67, 60-523 Poznań. Dane będą przetwarzane w celu i zakresie określonym w klauzuli zgody oraz w celu świadczenia usługi newsletter, a także w celu marketingu bezpośredniego własnych usług Travel Partner Alicja Kafarska. Podanie danych jest dobrowolne. Podającemu dane przystępuje prawo dostępu i poprawienia ich treści. PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH: Administratorem danych osobowych jest Travel Partner Alicja Kafarska,ul.J.H.Dąbrowskiego 67, 60-523 Poznań. Dane będą przetwarzane w celu i zakresie określonym w klauzuli zgody oraz w celu świadczenia usługi newsletter, a także w celu marketingu bezpośredniego własnych usług Travel Partner Alicja Kafarska. Podanie danych jest dobrowolne. Podającemu dane przystępuje prawo dostępu i poprawienia ich treści.
Bezpieczne biuro

PARTNERZY